Giriş Yap   |   Üye Ol Ücretsiz İlan Ver
Ahşap Bahçe Mobilyası


Ahşap Bahçe Mobilyası

06.10.2022 tarihinde oluşturuldu.

Ahşap mobilyalar dış mekanlar için popüler bir seçim olsa da, her ahşap bahçeniz veya verandanız için iyi bir seçim olmayabilir. Dış mekan mobilyaları hem yağmur, kar veya güneş gibi farklı hava durumlarıyla hem de günlük kullanımla mücadele etmek zorundadır. Ahşaptan herhangi bir dış mekan mobilyası seçmeden önce bazı konuları göz önünde bulundurmak zorundasınız.

Ahşap dış mekan mobilyalarını seçmek söz konusu olduğunda, farklı ahşap özelliklerini ve her türün gerektirdiği bakımı anlamak, yeni ahşap mobilyalarınızın yarattığı sıcak ve rahat atmosferden heyecan duymanızı daha da keyifli hale getirecektir. Eviniz için mükemmel ahşap bahçe mobilyasını seçmenize yardımcı olmak için bu yazıyı hazırladık.

Ahşap Bahçe Mobilyası Almadan Önce Dikkate Alınması Gereken Konular

  • İlk olarak bahçe mobilyanızı tam olarak nereye yerleştireceğinizi iyice düşünün. Tamamen dış elementlere (yağmur, kar ve güneş) maruz kalacak mı? Örneğin, bir sundurma gibi bir tür baş üstü koruma olacak mı? Ahşap mobilyalarınız oldukça korunaklı bir ortama yerleştirilecekse, çam gibi çok yumuşak olan bir ahşap cinsi kullanmaktan kurtulabilirsiniz.
  • Ahşap bahçe mobilyanızın yerleşeceği zemin çok önemlidir. Ahşap bahçe mobilyası almadan önce mutlaka mobilyaları yerleştireceğiniz yüzeyi düşünmelisiniz. Ahşap bahçe mobilyalarınız sert bir yüzeye mi yoksa çimenli alan gibi yumuşak bir zemine mi yerleştireceğinizi düşünün. Dış mekan ahşap mobilyalarını sert yüzeylere yerleştirmek, çürüme veya küf gibi mobilyaya en çok zarar veren unsurlardan korunmanızı sağlar. Mobilyaları yumuşak zemine yerleştirmeyi planlıyorsanız, ahşap yerine bambu veya metal seçmek çok daha iyi olabilir.
  • Ahşap bahçe mobilyası almadan önce yaşadığınız bölgedeki iklimi düşünün. Nem, sıcak güneş veya çok fazla yağmur, ahşabı farklı şekilde etkiler. Bu gibi durumlarda ahşap mobilyalarınız ekstra koruma veya bakım gerektirebilir. Örneğin, ahşap bahçe mobilyanızın bu gibi unsurlarla olan etkileşimini minimum düzeyde tutabilmek için biraz gölge sağlamanız gerekebilir. Eğer seçeceğiniz bahçe mobilyasında kullanılan ahşap cinsi tik ağaçtan değilse; mobilyanızı korumak için ekstra önlemler almanız gerekecektir.

Ahşap Bahçe Mobilyasında Kullanılan Ağaç Cinsleri

Dış mekan ahşap mobilyaları söz konusu olduğunda pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Bazı ahşap cinsleri ekstra bakım gerektirirken bazı ahşap cinsleri se minimum oranda bakım gerektirir. Aşağıda; bahçe mobilyası üretiminde en sık kullanılan farklı ahşap türlerini sizler paylaştık.

Tik

Tik ağacı, dış mekan ahşap türlerinin kralı olarak bilinir ve tüm dış mekan ahşap türleri arasında en dayanıklı ve en uzun ömürlü olanıdır. Fakat; konu maliyete geldiğinde, dış mekan ahşap cinsleri arasında en pahalı olanı tik ağacıdır. Ancak, alacağınız ahşap bahçe mobilyasının dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, tik ağacından yapılmış bir bahçe mobilyası en iyi seçim olacaktır.

Okaliptus

Bahçe mobilyası üretiminde kullanılan diğer bir ağaç türü de okaliptus ağacıdır. Okaliptus, suyu ve nemi iten yüksek yağ içeriği ile çürümeye dayanıklı bir ahşap türüdür. İşlenmemiş olarak kullanıldığında zamanla yumuşak bir griye dönüşür, ancak bu şekilde çok fazla yağmur ve güneşe maruz kalırsa ahşap üzerinde lekeler oluşabilir. Bu yüzden işlenmiş okaliptus bahçe mobilyası her zaman işlenmemiş olanına göre daha uzun ömürlü olur.

Okaliptus yenilenebilir bir ağaç türü olduğundan son zamanlarda çoğu bahçe mobilyası üreticisi tarafından tercih edilmektedir. Bahçeniz için FSC sertifikalı okaliptus bahçe mobilyası seçerseniz; doğaya zarar vermemiş olursunuz.

Sedir

Sedir, tik veya okaliptüs kadar uzun ömürlü olmasa da, düzgün bir şekilde bakıldığında birkaç on yıl dayanıklılığını koruyabilir. Sedir ağacının en güzel özelliği; açık renkli yüzeyi zamanla gümüş grisi bir patinaya dönüşür. Bu görünüm mobilyanın çok daha doğal görünmesine yardımcı olur. Sedir ağacının bir diğer önemli özelliği de kendine özgü kokusudur. Bu koku, ahşap yiyen böcekleri uzak tutar ve mobilyanıza doğal bir koruma sağlar

Ahşap Bahçe Mobilyasının Korunması

Ahşap mobilyalar zamanla gri bir patinaya sahip olur. Yağlama, mobilyalarınızın rengini daha uzun süre korumasına yardımcı olabilir, ancak işlemi yılda en az bir veya iki kez tekrarlamaya kararlı olmalısınız. Ve yapabiliyorsanız, tüm ahşap mobilyalarınızı aynı anda satın alın, böylece tüm ahşap bahçe mobilyalarınız aynı anda hava şartlarına maruz kalacaktır.

Ayrıca sezon dışı veya kötü hava şartlarında bahçe mobilyalarınızı mutlaka mobilya örtüsü ile kaplayın. En iyi korumayı elde etmek için, mobilyanızın şekline göre özel olarak tasarlanmış kılıflar kullanmaya özen gösterirn. Bu, zorlu hava şartlarına karşı daha iyi bir nem bariyeri oluşturmaya yardımcı olacaktır.