Giriş Yap   |   Üye Ol Ücretsiz İlan Ver
Aydınlatma Armatürleri


Aydınlatma Armatürleri

14.07.2021 tarihinde oluşturuldu.

Aydınlatma armatürleri için seçim yapabileceğiniz birçok seçenek bulunmaktadır. Aydınlatma armatürlerinin bazı çeşitleri özellikle belirli bir ışık türünün (genel, vurgu, görev gibi) kullanımına yönelik üretilmektedir. Bununla birlikte, çoğu aydınlatma armatürü nispeten çok yönlüdür ve birçok farklı şekilde kullanılabilir.

Sarkıt

Sarkıt aydınlatmanın arkasındaki temel ilke, havada asılı tek bir ampul içermesidir. Bununla birlikte, sarkıt aydınlatma armatürlerinin çoğunda, daha ilginç görünmelerini sağlamak ve ampulün parlamasını azaltmak için bir tür gölgelik kullanılır.

Sarkıt aydınlatma armatürlerinde kullanılan en yaygın malzemelerden bazıları cam, metal, plastik ve kağıttır. Bu malzemelerin her biri farklı bir tarz ve ambiyansa neden olur. Bu sizin seçiminiz olsa da, belirli malzemeler farklı ortamlarda daha iyi çalışır, örneğin bol miktarda doğal ışık alan bir odadaki camdan sarkıt ışık harika bir kombinasyondur.

Avize

Avizeler sarkıt aydınlatma gibi tavandan sarkıtılır. Ancak sarkıt aydınlatmadan farklı olarak yaydığı ışık yukarı doğru yönlendirilerek tavandan yansıtılır. Avizeler ve sarkıt aydınlatmalar işlevleri açısından birbirlerine çok benzemektedir. Ancak avizeler, odanın geneline çok daha fazla dekoratif bir hava katmaktadır.  Avizeler, genel aydınlatmanın mükemmel bir örneği olarak kabul edilir.

Aplik

Aplikler duvara monte aydınlatmalardır ve yukarı veya aşağı doğru ışık yayarlar. Aydınlatma makul ölçüde yerelleştirilmiştir ve tavan armatürlerinden daha küçük bir ölçekte olduğundan, görev ve vurgu aydınlatması için mükemmel bir seçenektir. Ancak ışığın gücüne bağlı olarak daha rahatlatıcı bir ambiyans sağlanarak genel aydınlatma olarak da kullanılabilir.

Gömme Aydınlatma

Gömme aydınlatma doğrudan bir tavanın, duvarın veya başka bir yüzeyin içine kurulur. Genel olarak, kurulum için en az 15cm’lik bir açıklığa izin vermelisiniz ve armatürü çevreleyen alan iyi bir şekilde yalıtılmalıdır. Gömme aydınlatmadan yayılan ışık, nispeten dar bir ışık bandıdır. Ancak tavana birden fazla gömme ışık takıldığında, genel aydınlatma için mükemmel bir seçim olabilir. Birkaç gömme ışık kullanarak mükemmel bir görev veya vurgulu aydınlatma sağlanabilir.

Yerden Aydınlatma ve Masa Aydınlatması

Yerden aydınlatma ve masa aydınlatmaları, prize takmanın dışında çok fazla kurulum gerektirmez. Bu tür aydınlatmalar birçok faklı stile ve boyuta sahiptir. Bu aydınlatmaların en iyi özelliği taşınabilir olmalarıdır. Çok yönlülükleri ve erişilebilir oluşları bu aydınlatmaları mükemmel birer görev aydınlatması olarak kullanmanıza yardımcı olur. Daha belirgin boyuta sahip zemin lambaları, oda için genel aydınlatma sağlamak için yeterli ışık da sunabilir.