Giriş Yap   |   Üye Ol Ücretsiz İlan Ver
Feng Shui Yatak Odası


Feng Shui Yatak Odası

12.02.2023 tarihinde oluşturuldu.

Feng Shui felsefesi, doğal dünya ile denge oluşturmak için parçaları yaşam alanlarında düzenleme pratiğidir. Amaç, enerji güçlerini kullanmak ve bir birey ile çevresi arasında uyum sağlamaktır. Yatak odası, feng shui felsefesinde evin en önemli odasıdır. Çünkü; yatak odanız evinizde en çok zaman geçirdiğiniz odadır. Yatak odanızda uyuyarak geçirdiğiniz süre boyunca vücudunuz pasif durum kalır ve bu süreçte odada bulunan tüm enerjilerden farklı şekilde etkilenirsiniz. Feng shui felsefesi bu noktada devreye girerek odada bulunan enerjinin en iyi şekilde dengelemesi sağlar.

Yatak Yerleşimi

Yatağınızın komuta konumunda olduğundan emin olun. Bu, yatakta doğrudan kapı ile aynı hizada değilken kapıya dönük olduğunuz anlamına gelir. Hiçbir kapının doğrudan yatakla aynı hizada açılmasını istemezsiniz. Özellikle ayaklarınızın kapıyı gösterdiği uyku pozisyonundan mutlaka kaçının.

Yatak başlığınızı, yatağın diğer üç tarafında (sol, sağ ve ayak) boşluk kalacak şekilde sağlam bir duvara yerleştirin. Başlığınızı diğer tarafında tuvalet bulunan bir duvara yerleştirmekten kaçının. Mümkünse yatağınızı alçak kirişlerin, alt yüzeylerin ve eğimli tavanların altına yerleştirmeyin.

Yatak Başlığı

Bir yatak başlığı feng shui felsefesinde hayatınızdaki ve özellikle romantik ilişkilerinizdeki istikrarı ve desteği temsil eder. En iyi başlıklar, düz ve boşluksuz bir yüzeye sahip başlıklardır. Yatak başlığı kullanırken başlığınızı güvenli bir şekilde yatağa sabitlediğinizden emin olun.

Yatakla Zemin Arasında Boşluk Bırakın

Yatağınızın altında ne sakladığınıza iyice bakın. Yatağımızın altındaki eşyalar, siz pasif “yin” durumunda uyurken sizi etkiler. Yatağınızın altında ne varsa, hayatınızda bilinçaltı blokları da temsil edebilir veya yaratabilir.

Örneğin; yatağınızın altında ayakkabı bulunduruyorsanız; bu sizin dinlenmek yerine hareket ediyormuş gibi hissetmeni sağlayabilir. Yatağınızın altında bir bavul duruyorsa; bu da sizin sürekli yolculukta ve asla evde olmadığın hissine yol açabilir. Artık, yatağınızın altındaki alanı boşaltmanın zamanı geldi. Feng shui felsefesinde mümkünse, yatağın altında hiç eşya koymamanız önerilir. Daha sonra qi (yaşam gücü enerjisi) her yerde serbestçe akabilir ve siz uyurken sizi iyileştirebilir.

Eğer bir çeşit depolama ihtiyacı duyorsanız bunu yatak odanız dışında bir alanda uygulamaya özen gösterirn. Feng shuinin temel amacı enerjinin rahat dolaşımını sağlamaktır.

Komidin Yerleşimi

Komidinler feng shui felsefesinde destekleyici eleman olarak kabul edilir ve yatağınızın her iki yanında bulundurduğunuz taktirde düzen açısından asimetri yaratmazlar. Odanızda asimetri olmaması için mutlaka bir yerine iki komidin kullanmayı tercih edin.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli konu; komidinlerin yatağınıza bitişik olmaması gerektiğidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi feng shuideki amaç enerjinin mekanda rahat hareket edebilmesini sağlamaktır. Komidinler yatağınıza bitişik olduğu taktirde enerji sıkışır ve rahat bir enerji dolaşım gerçekleşemez.

Elektrikle Çalışan Cihazların Sayısını Azaltın

Elektronik cihazlar elektro manyetik alan (EMF) ve dalga yatırlar. Bu elektro manyetik alanlar ve dalgalar insan vücudu için çok zararlıdır. Hepimiz, yatak odalarımızda cihazların bulunmasının uyku ve sirkadiyen ritimlerimizi bozduğunu biliyoruz. İyi bir gece uykusu çekmekte sorun yaşıyorsanız, elektronik cihazları yatak odasından uzak tutmak için elinizden geleni yapın.

Geceleri uykuya dalma problemi yaşıyorum ve bu yüzden cep telefonunda vakit geçiriyorum diyenlerdenseniz size cep telefonunuza bakmak yerine kitap okumanızı tavsiye ederiz. Bu sayede odanızdan bir cihazı eksiltmiş olursunuz. Aynı şekilde yatak odanızda televizyon olmamasına da çok dikkat edin. Elektronik tüm cihazlar belirli bir oranda elektro manyetik dalga yararalar. Eğer uykuya rahat dalmak ve kaliteli bir uyku geçirmek istiyorsanız odanızdan tüm elektronik cihazları çıkarmanızı öneriyoruz.

Feng Shui Renkleri Tercih Edin

Yatak odanız için en iyi renkler büyük ölçüde neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Yatak odanızda daha fazla tutku istiyorsanız, odanızın rengine biraz kırmızı renk eklemeyi deneyin. Topraksı ve nötr renkler daha fazla destek ve rahatlama sağlar. Şifa ve canlılık arıyorsanız, mavileri ve yeşilleri tercih edin. Tek bir noktada koyu renkler kullanmayın. Renklerin birbirleriyle olan uyumlarına dikkat edin. Bu sayede sizin de enerjinizin yatak odanızdaki enerji ile uyumlu olacaktır.

Sanat Eserlerini Dikkatli Seçin

Yatak odalarımızdaki sanat eserleri kişisel hayatlarımız hakkında çok şey söyleyebilir ve onları etkileyebilir. Bekarsanız ve bir ilişki arıyorsanız, odanızda tekil nesnelerin görüntülerinden kaçının. Bunun yerine, çiftler halinde gelen sanat eserleri kullanmayı tercih edin. Elbette, tarzınız ve zevkinizi dikkate alarak bu seçimleri yapın.

Son olarak, depresif bir eğiliminiz varsa, qi’nizi (yaşam gücü enerjinizi) yükseltmek için yatak odanıza yerleştireceğinizi sanat eserinin göz seviyesinde veya daha yüksekte olduğundan emin olun.

Yatak Odanıza Detoks Uygulayın

Detoks uygulamak genel olarak zararlı maddelerden uzaklaşmak anlamına gelir. Yatak odanıza detoks uygulamanın iki yolu vardır. İlk olarak, yatak odanızda bulunan tüm kimyasallardan ve temizlik ürünlerinden kurtulun. Doğal olamayan veya doğal malzemelerden üretilmeyen hiç bir ürünü yatak odanızda tutmayın. Bütçenizi de dikkate alarak, organik mobilyalara, nevresim takımlarına ve pijamalara geçin. İkincisi de odanızda bulunan boş alanları düzenli olarak temizleyin. Yatak odanızda ne kadar az toz olursa ; odanızdaki enerji de bir o kadar rahat hareket eder.