Giriş Yap   |   Üye Ol Ücretsiz İlan Ver
İskandinav Mobilya


İskandinav Mobilya

08.03.2021 tarihinde oluşturuldu.

İskandinav mobilya stili, 1900’lerin başlarında İsveç, İzlanda, Norveç, Danimarka, ve Finlandiyada ortaya çıkmıştır. İskandinav tarzı mobilyaların en önemli iki özelliği basitlik ve işlevselliktir. “İskandinav tasarımı” terimi, ilk olarak 1954-1957 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yapılan bir mobilya tasarım fuarında kullanılmıştır.

İskandinav tarzı tasarımın temel amacı günlük yaşamı iyileştirmektir. Bunu başarmak için tasarımcılar mobilya dışında aydınlatma, tekstil ürünleri, aksesuarlar, tabaklar ve yemek pişirme gereçleri gibi günlük hayatta sıkça kullanılan öğelerin tasarımlarına da odaklanmıştır.

İskandinav tarzı iç mekanlarında, tasarım öğeleriyle doğa arasında her zaman güçlü bir ilişki vardır. Bu ilişkinin sebebi de İskandinav ülkelerinin doğaya verdiği önemden gelmektedir. Genellikle soyut ve doğal şekillerin yanı sıra sert ve yumuşak yüzeyler ve malzemeler arasındaki keskin kontrastta görülür. Taş, ahşap ve deri gibi doğal malzemeler çoğu evin iç mekanlarında idareli bir şekilde kullanılmaktadır.

İskandinav Tarzı Tasarım Dinamikleri

Sadelik modern İskandinav mobilya tasarımının mantrasıdır. İskandinav mobilya tasarımcılarının temel ilkesi, estetikten ödün vermeden işlevselliğe öncelik vermektir. Sadelik ve işlevsellik ilkeleri aynı zamanda İskandinav mimarisinin de temelini oluşturmaktadır. İskandinav tasarım anlayışında önemli olan diğer unsurlar da ışık, doğal renkler ve doğal malzemelerin kullanımıdır.

Işık

İskandinav tasarım anlayışında ışık çok önemlidir. İskandinav ülkeleri konum itibariyle dünyada güneş ışığından en az faydalanan ülkelerin başında gelmektedir ve bu sebepten dolayı iç mekanlarda ışığı en iyi şekilde yansıtma özelliğine sahip renkler ve malzemeler kullanılmaktadır. İskandinav dekorunun önemli bir unsuru olan aynalar, alanı görsel olarak genişletmek ve mevcut ortam ışığını yansıtmak için stratejik olarak yerleştirilir. İskandinav dekorunun baskın renk paleti genellikle ışığı yansıtan bir nötrdür.

Renkler

Monokrom renkler İskandinav tarzında kullanılan başlıca renklerdir. Beyaz veya kirli beyaz duvarlar, parlak ve temiz bir arka plan oluşturdukları için çok idealdir. Beyaz, gri, siyah ve krem ​​rengi İskandinav mobilyalarında en çok kullanılan renklerdir. Bu renkler İskandinavya’nın doğal renkleri olarak kabul edilir tüm tasarımlar bu renkler etrafında şekillenir. Beyaz renk özellikle ışığı en iyi yansıtan renk olduğu için tüm İskandinav tasarımların ana rengi olarak kabul edilir.

Doğal Elementler

İskandinavlar doğa hayranı oldukları için, yaşam alanlarında da doğanın hayatlarının bir parçası olmasına özen gösterirler. Bu nedenle doğal ahşap kullanımı, İskandinav iç mekanının baskın bir özelliğidir. Ahşap sadece İskandinav mobilyaları için değil aynı zamanda yer döşemelerinde de tercih edilmektedir. Çam, kayın ve dişbudak, İskandinav mobilya ve mimarisinin açık ara favorileridir.