Giriş Yap   |   Üye Ol Ücretsiz İlan Ver
Masif Ahşap


Masif Ahşap

26.03.2022 tarihinde oluşturuldu.

Masif ahşap, ağaç kesildikten sonra ham tomruktan elde edilen ahşabın hiçbir kaplama ya da doldurma işlemi geçirmemiş doğal haline denir. Masif ahşap tamamen doğal ahşap için kullanılan bir terimdir. Farklı tür yapıştırıcılar ve kimyasallarla bir araya getirilen ahşap türlerinden farklı olarak masif ahşap, tamamen doğal ahşap liflerinden oluşmaktadır. Günümüzde mobilya üretiminde birçok farklı masif ahşap türü kullanılmaktadır. Mobilya üretiminde en sık kullanılan masif ahşap türleri Dişbudak, Kayın, Kiraz, Meşe, Çam ve Cevizdir.

Dişbudak

Sert ağaç olarak bilinen ve hafif bir dokuya sahip olan Dişbudak, mobilyanın sahip olduğu dayanıklılığı kaybetmeden esnemesine izin verdiği için tercih edilir. Mobilya üreticilerin dişbudak ağacını seçmelerindeki en büyük sebep bu ağaçtan üretilen ahşabın gerektiğinde çok esnek olabilmesidir. Bu ağaçtan üretilen ahşap sahip olduğu bu esnekliğine rağmen çok güçlü bir yapıya sahiptir ve kolay kolay hasar göremez. Bu nedenle Dişbudak, en dayanıklı ahşap türlerinden biri olarak kabul edilir. Ayrıca yumuşak dokunuşlu bir yüzeye sahiptir ve böylece sorunsuz bir şekilde silinebilir.

Kayın

Kayın ağacından üretilen ahşap, sert, açık renkli ve güçlü bir yapıya sahiptir. Bu ahşap türü aynı zamanda yapı malzemesi olarak da kullanılır. Kayın ağacından üretilen ahşap çok iyi darbe direncine sahiptir, bu nedenle bu ahşapla üretilmiş mobilyalar uzun ömürlü olurlar. Kayın ağacı üzerine koyulan ağırlıklara karşı çok dirençlidir. Kayın ağacından üretilen ahşap mobilya üreticileri arasında en sık tercih edilen ahşap türü olarak bilinir.

Kiraz

Kiraz ağacından elde edilen ahşap, antika mobilyalarda sık sık görülen bir ahşap türüdür. Oymalı sandalyeler, masalar ve dolaplar gibi antika mobilyalarda kullanılan bu dayanıklı ahşap malzeme, kırmızımsı kahverengi doğal tonda gelir ve kolayca şekillendirilebilir. Diğer ahşaplardan farklı olarak Kiraz ağacından elde edilen ahşap çok daha pahalıdır ve muadillerine göre daha “nadir” olarak görülmektedir. Bu ahşabın yaşlandıkça renginin koyulaştığı bilinir.

Meşe

Meşe ağacı, tüm dünyada mobilya üretiminde kullanılan en popüler ağaç türlerinden biri olarak kabul edilir. Normalde birçok şekil ve çizgi ile kaplanmış olan bu grenli ağaç, çoğunlukla açık kahverengi sarı renk tonu ile bilinir. Mobilyada kullanıldığında bu ahşap aşınmaya çok dayanıklıdır ve kolayca kesilebilir.

Çam

Çam, açık sarımsı ve beyaz-kahverengi renkte gelen son derece ucuz ve hafif bir ağaçtır. Bu ahşap türü, diğerlerinden farklı olarak çok kolay boyanabilir ve mobilya üretimi dışında yer döşemesi üretiminde de sıkça kullanılır. Bu ahşap türünün en iyi özelliği uzun ömürlü olmasıdır. Bu ahşap türünde büzülme, şişme veya renk değiştirme etkileri görülmez, ancak ne yazık ki meşeye kıyasla daha az dayanıklıdır.

Ceviz

Ceviz, açık renkten koyu çikolata kahvesine kadar farklılaşabilen bir renk yelpazesine sahiptir. Bu ahşap cinsi genellikle yemek odası takımları ve yatak odası takımlarında sıkça tercih edilir. Ceviz ağacı çok sağlam fakat bir o kadar da pahalı bir ağaç cinsidir. Ceviz ağacından elde edilen ahşap genellikle lüks mobilya tasarımlarında karşımıza çıkmaktadır.