Giriş Yap   |   Üye Ol Ücretsiz İlan Ver
Metal Bahçe Mobilyası


Metal Bahçe Mobilyası

08.12.2022 tarihinde oluşturuldu.

Bir bahçe mobilyası seçerken, muhtemelen iç mekan masalarda, sandalyelerde ve kanepelerde bulunan özelliklerin çoğunu arayacaksınız. Genellikle bu özelliklerin başında dayanıklılık, konfor, stil ve tabii ki fiyat gelmektedir. Ancak, konu dış mekan mobilyası olduğunda; öncelik her zaman seçeceğiniz mobilyanın doğa şartlarına ne kadar dayanıklık gösterdiğidir. Günümüz teknolojisi ne kadar ilerlemiş olursa olsun, % 100 hava koşullarına dayanıklı bahçe mobilyası neredeyse yoktur.

Bir bahçe mobilyası almadan önce, farklı malzeme türlerinin güçlü ve zayıf yönlerini anlamak her zaman önemlidir. Bu yazımızda metal bahçe mobilyasının genel özelliklerini sizlerle paylaşmak istedik.

Metal Bahçe Mobilyası Türleri

1. Alüminyum Bahçe Mobilyası

Alüminyum paslanma yapmaz, bu da onu bahçe mobilyası için harika bir seçim yapar. Alüminyum malzemesi çok az bakım gerektirir ve gerekirse yenilenmesi kolaydır. Yapısı gereği alüminyum korozyona çok dayanıklıdır, bu nedenle deniz kenarında bulunan evler için en iyi seçim olacaktır. Ayrıca, hafif oluşu sayesinde bahçenizi yeniden düzenlemek çok kolay bir işlem olacaktır. istediğiniznmesi ve depolanması en kolay olanlardır.

Alüminyum söz konusu olduğunda, fiyat, kalite ve dayanıklılık açısından pek çok değişiklik gösteren bir metal türüdür. Genellikle katlanır sandalye ve masalarda bulunan boru şeklindeki alüminyum bahçe mobilyaları hafiftir, ucuzdur, depolanması kolaydır ve ağır hava şartlarına dayanıklıdır. Dökme alüminyum parçalar ise sağlam bir şekilde inşa edilmiştir ve dövme demirin güzelliğini ağırlık olmadan kullanıcıya sunar.

Alüminyum bahçe mobilyasının hafifliği avantaj olacağı gibi dezavantaj da olabilir. Eğer bulunduğunuz yerde şiddetli rüzgarlar varsa, ağır metalden yapılmış bahçe mobilyası çok daha uygun olacaktır.

Alüminyum mobilya bakım konusunda da diğer metal mobilyalara göre çok daha avantajlıdır. Suya ve pasa olan dayanıklılığı sayesinde bakımı basittir. Alüminyum bahçe mobilyanızı su ve suvı sabunu karıştırarak ve microfiber bezle silerek kolayca temizleyebilirsiniz. Bu işlem alüminyum bahçe mobilyanızın ilk günkü kadar parlak ve yeni görünmesine yardımcı olacaktır.

2. Paslanmaz Çelik Bahçe Mobilyası

Bu sağlam metal alaşım son derece güçlüdür, bu da onu büyük ağırlık taşıyan dış mekan yemek masaları, kanepeler ve bölümler için harika bir malzeme seçeneği haline getirir. Yüksek yoğunluğu, sık kullanımdan kaynaklanan ezikleri ve diğer hasarları önlemeye yardımcı olur. Yaz sıcağına maruz kaldığında dokunulabilecek kadar ısınırken, paslanmaz çelik aşırı sıcaklıklara çoğu metalden daha iyi dayanır. Bileşimi onu pas ve korozyona karşı neredeyse bağışık hale getirir, ancak özellikle tuzlu hava ve suyun bulunduğu kıyı bölgelerinde ek direnç için toz kaplama tavsiye edilir. Paslanmaz çelik türlerini karşılaştırıyorsanız, Krom içeriği ne kadar yüksekse, alaşım atmosferik korozyona o kadar dirençlidir.

Paslanmaz çelik bahçe mobilyasının bakımı alüminyuma göre biraz daha fazla özen ister. Paslanmaz çelik mobilyanızı da aynı alüminyum bahçe mobilyasında olduğu gibi hafif köpük ve suyla rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Fakat; paslanmaz çelik parlaklılğını kolay kaybedebilen bir malzeme olduğundan her yıl araba cilasıyla üzerinden geçmeniz mbilyanızın parlaklığını korumasına yardımcı olur.

3. Ferforje Bahçe Mobilyası

Tarih boyunca demir, gücü ve dayanıklılığı nedeniyle binalar ve mobilyalar için öncelikli materyal olarak kabul edilir. Bu metal uygun şekilde bakılırsa yüz yıl boyunca dayanabilir. Ferforje veya dökme demir mobilyaların taşınmasını zorlaştıran şey de bu metalin yapısıdır. Ferforje veya dökme demir yapısı itibariyle en ağır metaller arasındadır.

Ferforje, ısıtıldığında ve şekillendirildiğinde son derece yumuşak bir yapıya sahip olur. Bu, ferforje demirin lüks bir zanaatkar hissi ile süslü el yapımı tasarımlar oluşturmasını sağlar. Öte yandan dökme demir eritilir ve kalıplara dökülür, ancak ferforjeye göre daha ağır ve şekillendirilmesi çok daha zordur.

Ferforje bahçe mobilyasının dayanıklılığı bir avantaj olarak görülse de oturma ve sırt yaslama bölümlerinde yastıksız kullanılması halinde çok rahatsız edici olabilir. Günümüzde ferforje dış mekan yerine iç mekanda daha sık tercih edilmektedir.

Ferforje bahçe mobilyası uzun ömürlü olmasına rağmen, bakımı ve paslanmaya karşı korunması alüminyum ve paslanmaz çeliğe göre çok daha fazla özen gerektirir. Günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle ferforje meta bahçe mobilyalarına dayanıklı kaplamalar uygulanmaktadır.