Giriş Yap   |   Üye Ol Ücretsiz İlan Ver
Mid Century Modern Mobilya


Mid Century Modern Mobilya

07.02.2021 tarihinde oluşturuldu.

Mid-century Modern (MCM) yani Yüzyıl Ortası Modernlik, Amerika Birleşik Devletleri’nin II. Dünya Savaşı sonrası döneminde kabaca 1945’ten 1969’a kadar popüler olan iç mekan, mobilya, mimari ve kentsel gelişim alanlarında bir Amerikan tasarım hareketidir. 1950’lerin ortalarında bir stil tanımlayıcı olarak kullanılan terim, 1983 yılında Cara Greenberg tarafından Mid-Century Modern: 1950’lerin Mobilyaları adlı kitabının başlığında yer alarak bu stilin detayları tüm tasarım dünyasına sunulmuştur. Bu tasarım anlayışı dünya çapında akademisyenler ve müzeler tarafından önemli bir tasarım hareketi olarak tanınmaktadır.

Mid Century Mobilya Özellikleri

Mid-century Modern mobilya tasarım çizgileri, dönemin Modernizm hareketiyle uyumlu, stil ve yapı bakımından da zamanının ilerisinde bir görünüme sahiptir. Tipik olarak temiz, basit çizgiler, malzemelerin dürüst kullanımı ile karakterize edilir ve genellikle dekoratif süslemeler içermez. Bu mobilya akımında sadelik ve geometrik şekiller ön planda yer almaktadır.

Mid-century Modern (MCM), Danimarka Modernizmi ve Alman tarzı / tasarım okulu Bauhaus’tan da oldukça etkilenmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nın Almanya’ya getirdiği değişikliklerle Amerika, bir anda kendisini bu tarzda hem eğitilmiş hem de uygulamalı göçmenlerle bulmuştur.

Mid-century Modern mobilya tasarımlarında ahşapla beraber, kalıplanmış kontrplak, plastik, cam, metal ve fiberglas malzemeler dengeli bir şekilde kullanılmıştır. Bu malzemelerin en iyi harmanlanmış örnekleri Charles ve Ray Eames, George Nelson, Herman Miller, Arne Jacobsen ve Eero Saarinen’in eserlerinde görülmektedir.