Giriş Yap   |   Üye Ol Ücretsiz İlan Ver
Salon Dekorasyonu


Salon Dekorasyonu

01.07.2022 tarihinde oluşturuldu.

Evinizi dekore etmeyi düşündüğünüzde ve bu işleme salonunuzdan başlamak istediğinizde, mobilyaların ve aksesuarların yerleşim yerlerini planlamak yorucu bir süreç olabilir. Bu tür bir işleme başlamadan önce aksesuar seçiminden duvar rengine, koltuk kumaşından halının büyüklüğüne kadar birçok konuyu aynı anda düşünürsünüz. Fakat, bu sürecin en önemli parçası salonunuzu nasıl bir stilde dekore etmeyi düşündüğünüzdür.

Salonunuzda kullanmak istediğiniz stile karar verdikten sonra dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da seçtiğiniz stili en doğru şekilde nasıl salonunuza yansıtacağınız konusudur. Bu yazımızda salonunuzu veya oturma odanızı dekore ederken kullanabileceğiniz bazı ip uçlarını sizlerle paylaştık.

Odak Noktası Seçimi

Dekorasyonda odak noktası, bir odaya girdiğimiz zaman gözümüze ilk çarpan nokta olarak kabul edilir. Bir odayı dekore ederken odak noktasının gücünü asla küçümsemeyin. Bazen, bir pencere veya bir şömine doğal bir odak noktası olarak görünebilir,  ve tüm dekorasyon bu odak noktası etrafında şekillenebilir. Eğer salonunuzda doğal bir odak noktası yoksa; şık bir mobilya parçasıyla bunu sağlayabilirsiniz.

Trafik Akışı

Mobilyaları yerleştirirken salonunuzun trafik akışına çok dikkat etmeniz gerekir. Salona  girildiğinde geniş bir yürüyüş alanı ile karşılaşmak içerdeki dolaşımı kolaylaştırır ve ferahlık hissi sağlar. Bu yüzden eğer salonunuz  küçükse; ağır ve hantal mobilyalar yerine daha minimal görünümlü mobilyalara yönelmenizi tavsiye ederiz. Çünkü; içeride mobilyalara çarparak yürüdüğünüz bir salon tasarlamak sizin ve misafirleriniz için hiç de kullanışlı olmayacaktır.

Koltuk Yerleşimi

Salonunuzu veya oturma odanızı dekore ederken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da koltuk yerleşimidir. Salonunuzun kullanılabilirliğini artırmak ve ses dağılımını en iyi şekilde yönetebilmek için koltuk yerleşimine özen göstermeniz gerekir. Salonunuzda kullanacağınız koltukları yerleştirirken mutlaka tekli koltukların karşılıklı ve ikili/üçlü koltuğunda tekli koltuklara dik açıyla yerleşmesine dikkat ediniz. Koltukların birbirlerine olan mesafelerinin de dengeli olmasına özen gösteriniz. Bu yerleşim planı, insanların salonunuzda seslerini yükseltmeden iletişim kurmalarına yardımcı olacaktır.

Denge

Denge, dekorasyonda her zaman çok önemli bir unsurdur. Salon içinde birçok faklı boyutta ürünü barındıran en büyük odadır ve bu yüzden dekore edilirken seçilen parçaların boyutlarının birbirleriyle uyum içinde olması gerekir. Salonunuzda büyük ve küçük parçaları tek bir yerde toplamamaya özen gösterin. Odanın bir köşesinde küçük aksesuarlar kullanırken diğer köşesinde daha büyük boyutta aksesuarlar kullanmayı tercih edin. Bu, salonunuzun genel anlamda dengeli bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Ayrıca salonunuzda farklı şekillere sahip ürünleri de bir arada kullanabilirsiniz. Örneğin; düz hatlara sahip bir koltuk takımının ortasına yuvarlak köşeli bir orta sehpa koymanız monotonluğu kırar ve salonunuzun dekor stiline hareketlilik kazandırır.

Halı Yerleşimi

Halı, kullanıldığı alanın tamamlayıcı parçası olarak kabul edilir. Halı yerleşimi doğru uygulanmadığı taktirde bütün bir odanın dekorunu kolaylıkla bozabilir. Salonunuzda veya oturma odanızda kullanacağınız halının boyutu; koltuk yerleşimine göre şekillenir. Tasarım dünyası halı yerleşimi konusunda ikiye bölünmüş durumdadır. Bir grup halının tüm mobilyaları üzerine alacak büyüklükte olması gerektiğini savunurken diğer bir grup ise halı ve koltuk arasında belirli bir mesafe olması gerektiğini ve halının ancak bu şekilde kendini gösterebileceğini savunmaktadır. Aksi taktirde kullanılacak halının duvardan duvara halı kaplamadan bir farkının olmadığını belirtmektedirler. Bu noktada bizde ikinci grubun düşüncesine katılıyor ve halı yerleşiminde koltuk ve halı arasında belirli bir mesafe olması gerektiğini düşünüyoruz.

Sehpa Seçimi

Salonunuz için bir sehpa seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus sehpanın boyutudur. Bir salonun ortasında yer alan geniş bir sehpa hem işlevsellik hem de estetik açısından çok iyi bir seçim olacaktır. Geniş bir sehpa; gerek sizin ve misafirlerinizin içeceklerini üzerine koyabilmek için gerekse seçtiğiniz ev aksesuarlarını sergileyebilmek için mükemmel bir ada görevi görür. Salonunuzda veya oturma odanızda kullanacağınız sehpayı seçerken, koltuklarla ve sehpa arasında insanların geçebilmesi için yeterli bir mesafe bıraktığınızdan mutlaka emin olunuz.

Aydınlatma

Aydınlatma, bir odanın olmazsa olmazlarının başında gelir ve çoğu zaman ihmal edilir. Sitemizde aydınlatma üzerine yazılmış birden fazla makale bulabilirisiniz. Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemiadlı makalemiz size bu noktada çok yardımcı olacaktır. Salonunuzu veya oturma odanızı dekore ederken birincil aydınlatma olarak mutlaka önceliği üstten aydınlatmaya verin. Üstten aydınlatma odanın tamamını kapsayan bir aydınlatma türü olduğundan odanın ışık dengesini oluşturabilmeniz için en ideal seçim olacaktır. Eğer, salonunuzun belirli bir bölümü aydınlatmak istiyorsanız veya loş ışıkta oturmayı seviyorsanız; lambader veya masa lambalarını tercih edebilirisiniz. Bu tür farklı tür aydınlatmaları bir arada kullanırken;  aydınlatmaların farklı yükseklik seviyelerinde yerleştirilmesine özen gösteriniz. Farklı yükseklik seviyelerinde kullanılan aydınlatmalar, odanızın estetiğini arttırır ve dekorasyona hareket kazandırır.

Sanatsal Objelerin Yerleşimi

Dekorasyonun olmazsa olmazı olan sanatsal objeler; kullanıldığı alana değer katan unsurlar olarak kabul edilir. Bir odada sanatsal bir objeyi sergiliyebileceğiniz birçok nokta vardır. İster bir sehpanın üzeri olsun ister bir duvar olsun; önemli olan sanatsal objenin sergilendiği  alanla olan boyutsal orantısıdır.

Duvarlar bir odanın tuvalidir ve üzerlerinde doğru ölçülere sahip sanatsal objeler olduğunda odanın dekorasyonuna çok büyük katkı sağlarlar. Duvara asılan sanatsal bir objenin boyutu odada bulunanları rahatsız edecek büyüklükte veya küçüklükte olmamalıdır. Bu sebepten dolayı, salonunuzdaki bir duvarlara asacağınız resim veya diğer sanatsal objelerin boyutlarına çok dikkat etmeniz gerekir. Örneğin; üçlü bir koltuğun arkasındaki duvara çok küçük bir resim asmak yerine, koltuğun üçte ikisini kaplayacak büyüklükte bir resim asmak daha uygun olacaktır. Eğer, küçük sanatsal objeleri duvarda kullanma konusunda ısrarcıysanız; duvar kolonları veya çıkıntıları bu küçük sanatsal objeler için en uygun yer olacaktır.